Putování za krajkou

Poštovní známka z Brna

Listopad 2018


časopise Krajka 2/2018, byla vyhlášena mimořádně soutěž, která byla opět k výročí založení republiky a to na téma „Krajková poštovní známka“.  Hned, jak jsem si o soutěži cestou z Vamberka přečetla, byla jsem odhodlaná, že se chci také zúčastnit. Jelikož jsem z Brna, rozhodla jsem se udělat poštovní známku s dominantou typickou pro toto město, což je katedrála Petra a Pavla, která je každý rok v červnu zpestřena přehlídkou soutěžních ohňostrojů Ignis Brunensis.

Nejdříve jsem upaličkovala okraj známky, po té jsem pokračovala katedrálou svatého Petra a Pavla, pod ním domečky a úplně dole nápisem Česká republika, jako u každé známky. Nápis je červenou nití paličkovaný ve vláčce. Nad katedrálou jsem udělala dva ohňostroje ve zlaté a červené barvě. Skutečné známce nesmí chybět ani písmeno značící hodnotu známky, a proto jsem do pravého horního rohu upaličkovala červené písmeno A. Dílo jsem nazvala „Ohňostroj nad Brnem“. Součástí soutěže bylo také popsat postup, jak se celá známka dělá a přiložit k tomu podvinek. Sepsat postup byl náročnější, ale snažila jsem se to udělat nejlépe, jak umím. Naučila jsem se vložit text do vláčky, který ale není pro krajku běžný. Jen už zpětně vím, že měl být bílou nití, jelikož červená niť ve vláčce zaniká. Dále jsem se naučila novou techniku lístečků, a to z jednoho páru. A to nejhlavnější bylo zvládnout kompletní zpracování krajky od podvinku přes realizaci po sepsání postupu.

V časopisu Krajka 1/2019 byly nafoceny soutěžní poštovní známky, aby mohli čtenáři časopisu hlasovat mailem pro jednu soutěžní práci. Další hlasování bylo možné na setkání krajkářek ve Vamberku na konci června 2019.