Putování za krajkou

Krakovanská krajka


Krakovanská (babková) paličkovaná krajka se začala vyvíjet koncem 19. století. Vznikla z tylové vazby, kterou se zhotovovala vláčková krajka. Techniku paličkované vláčkové krajky přinesla na Slovensko rodina, která se přistěhovala z Vamberka do zdejší oblasti. Ženy z okolí se tuto krajku naučily, používaly a dle oblastí si ji lehce pozměnily. Ženy z obcí mezi Krakovany a Čachticemi vymyslely nový typ krajky, který byl určený pro zdobení místního kroje, kde pestrobarevným výšivkám na krojích se postupně přizpůsobovalo barevné ztvárnění krajky. Převládala žlutá, oranžová, červená nebo bílá barva. Do krajek, které se všívaly do svátečních rukávů, košil a čepců vkládali zlatou a stříbrnou niť.

Podklad krakovanské paličkované krajky byl později řidší než vláčková a z hrubší příze. Paličkovala se na kosočtvercové síti, vzniklá velká oka se kombinovaly s lístečky (ploštičky).  Později začaly lístečky vyplňovat celý prostor, až vznikl hustý pestrobarevný úplet. Vzory jsou zásadně geometrické.

Tento typ krajky je světový unikát, protože se paličkuje s pěti paličkami, což nikde na světě není zaznamenané. Čtyři svislé paličky s bílou nití se oplétají pátou barevně namotanou paličkou. Takže pracujeme s dvěma a půl párem paliček. Barevnou nit, kterou potřebujeme použít ve větší vzdálenosti, jak jsme před tím pletly, pouze protahujeme po zhotovení krajky. Protože paličkujeme z rubové strany nahusto, nebude přetahování vidět. Zkušené krajkářky vědí jak nit zapracovat.

Tato unikátní krajka byla na pokraji zániku, ale Občanské sdružení „BÁBENCE“ z Krakovan ji zachránili. Bábence je regionální název pro paličky a lístečky mají zase název babky. Z toho je a ji odvozen název krajky – Babková, ale nazývali ji také plná.