Putování za krajkou

Klíč k sametové revoluci

Květen 2019


Jako už předchozí roky jsem se rozhodla znovu přispět do soutěže v Prachaticích. Tentokrát bylo téma „Klíče“, který měl připomínat 30. výročí sametové revoluce. Chtěla jsem udělat klasický, ale zdobnější klíč. Tak jsem si ho navrhla a upaličkovala z měděných drátků, protože klíč mívá tuto barvu. Do klíče jsem dala ještě korálky. Klíč má v sobě udělaný houslový klíč, jelikož hudba je také klíčem k srdci lidí. Vršek klíče jsem udělala do tvaru srdce. Srdce je také symbolem Václava Havla, který stál u zrodu sametové revoluce a pak byl prezidentem. Klíč je paličkován cuchaninou, která mu dala pěknou strukturu a na práci s drátkem je vhodná, protože u drátku je znát jeho nerovnost a nepřizpůsobivost. Navíc se drátek velmi špatně přiháčkovává, takže je potřeba s tím počítat a dělat práci jedním tahem bez zbytečných napojení. Tato práce s klíčem dostala svůj název „Klíčení“ až od organizátorů výstavy, a jelikož se mi název líbí, ponechala jsem ho.

Svůj hotový klíč jsem odeslala poštou do Prachatic a mailem mi došlo potvrzení, že práce dorazila v pořádku a že se soutěže zúčastnilo 38 děl z Česka, ale i ze Slovenska. Jsem ráda, že jsem se mohla opět této soutěže zúčastnit a uvidíme další rok, jestli se zúčastním. Bude to asi naposledy, jelikož soutěž je pouze do 16 let, a mě už následující rok bude tolik.

V září na konci výstavy soutěžních děl v muzeu pak proběhlo vyhodnocení. Zdá se, že i tento klíč z měděného drátku měl úspěch a získal pro mne 2. místo ceny návštěvníků a 1. místo odborné poroty.